Over 170 Judges Endorse Justice Ann Walsh Bradley

 Over 170 Judges Endorse Justice Ann Walsh Bradley

Judges across Wisconsin announce their support for Justice Bradley’s re-election.

For Immediate Release

February 26, 2015

Contact: Kory Kozloski (608) 213-7650

Madison, WI – More than 170 judges from around Wisconsin have announced their support for Wisconsin Supreme Court Justice Ann Walsh Bradley’s re-election, the Bradley campaign announced today.

These judges join the growing list of bi-partisan leaders and law enforcement officials around the state who have endorsed Justice Bradley’s re-election.

“Justice Bradley has served with distinction on the Wisconsin Supreme Court for nearly two decades.  She has a proven record of being fair, independent, and willing to make the tough decisions,” said Rock County Circuit Court Judge (ret.) James E. Welker.  “Her integrity is unmatched, as is her dedication to keeping special interests and partisan politics out of our courtrooms.”

Outagamie Circuit Court Judge Michael Gage continued: “Justice Bradley is a leader in the law and has been since the start of her career. Why? Because she has always had a commitment to the highest principles of the law – fairness, impartiality and equality – and the integrity and intellect to put those principles into action.”

“Justice Bradley is a role model for attorneys and judges,” concluded Milwaukee Circuit Court Judge Mary Triggiano. “Her intellect is first-rate. Her writing is clear and concise. She is fair and she is respectful of those appearing before her. She holds herself to the highest standards. And she has given back a great deal to the practice of law and our courts through her volunteer work promoting the rule of law both here and abroad.

“I’m honored to have such overwhelming support from judges across Wisconsin,” Justice Bradley said. “We share a commitment to maintaining a fair, independent, and non-partisan judiciary. Together, we will ensure that our courts remain a place where everyone in Wisconsin always gets a fair shake.

Over the past two weeks the Bradley Campaign has announced the endorsement of over 100 Sheriffs and Police Chiefs, and bi-partisan support from leaders like former First Lady Sue Ann Thompson, Congressman Ron Kind, Senator Dale Schultz, and Senator Tim Cullen.

For the last two decades Justice Ann Walsh Bradley has served the people of Wisconsin on the Supreme Court. She was first elected in 1995, becoming only the third woman in the state’s history to win election to Wisconsin’s highest court. Prior to serving on the Supreme Court Justice Bradley was a Circuit Court Judge for ten years in Marathon County.

Wisconsin Supreme Court Justices are elected in the non-partisan April elections for 10-year terms. Election Day is April 7, 2015.

 

###

 

List of Judges Endorsing Justice Bradley’s Re-Election Campaign:

 

Judge John Albert – Dane Co.

Judge Peter Anderson – Dane Co.

Judge John Anderson – Bayfield Co.

Judge Jeffrey Anderson – Polk Co.

Judge Steven Anderson – Rusk Co.

Judge Carl Ashley – Milwaukee Co.

Judge Angela Bartell (Ret.) – Dane Co.

Judge David Bastianelli – Kenosha Co.

Judge Ann Knox Bauer – Taylor Co.

Judge Gary Bendix – Manitowoc Co.

Judge Ellen Berz – Dane Co.

Judge Daniel Bissett – Winnebago Co.

Judge Andrew Bissonette (Ret.) – Dodge Co.

Judge Todd Bjerke – La Crosse Co.

Judge Mike Bloom – Oneida Co.

Judge David L. Borowski – Milwaukee Co.

Judge Terence Bourke – Sheboygan Co.

Judge Patrick Brady (Ret.) – Marathon Co.

Judge Howard Cameron – St. Croix Co.

Judge Rod Cameron – Chippewa Co.

Judge Tom Cane (Ret.) – Court of Appeals

Judge Jane V. Carroll – Milwaukee Co.

Judge Karen Christenson (Ret.) – Milwaukee Co.

Judge Dennis R. Cimpl – Milwaukee Co.

Judge Vicki Clussman – Waupaca Co.

Judge Juan Colas – Dane Co.

Judge Pedro Colon – Milwaukee Co.

Judge Jeff Conen – Milwaukee Co.

Judge Charles Constantine – Racine Co.

Judge Michael Cotter – Village of East Troy

Judge Jon Counsell – Clark Co.

Judge Steven Cray – Chippewa Co.

Judge James Czajkowski – Crawford Co.

Judge Rebecca Dallett – Milwaukee Co.

Judge John Damon – Trempealeau Co.

Judge Craig Day – Grant Co.

Judge Chris Dee – Milwaukee Co.

Judge Peter Diltz – Door Co.

Judge Joe Donald – Milwaukee Co.

Judge Tom Donegan (Ret.) – Milwaukee Co.

Judge Jamie Duvall – Buffalo/Pepin Cos.

Judge Michael J. Dwyer – Milwaukee Co.

Judge Charles Dykman (Ret.) – Court of Appeals

Judge Tom Eagon – Portage Co.

Judge Steven Ebert (Ret.) – Dane Co.

Judge Todd Ehlers – Door Co.

Judge Stephen Ehlke – Dane Co.

Judge James Evenson – Sauk Co.

Judge Jill Falstad – Marathon Co.

Judge John Finn – Portage Co.

Judge Claire Fiorenza – Milwaukee Co.

Judge David Flanagan – Dane Co.

Judge Mel Flanagan – Milwaukee Co.

Judge Frederic Fleishauer (Ret.) – Portage Co.

Judge Tom Flugaur – Portage Co.

Judge Chris Foley – Milwaukee Co.

Judge Kathryn Foster – Waukesha Co.

Judge C. William Foust – Dane Co.

Judge Douglas Fox – Price Co.

Judge Jerome Fox – Manitowoc Co.

Judge Mark Frankel (Ret.) – Dane Co.

Judge Jeffrey Froehlich – Calumet Co.

Judge Michael Gage – Outagamie Co.

Judge Molly Gale Wyrick – Polk Co.

Judge Eugene Gasiorkiewicz – Racine Co.

Judge Shelley Gaylord – Dane Co.

Judge Daniel George – Portage Co.

Judge Gregory Gill – Outagamie Co.

Judge George Glonek – Douglas Co.

Judge Ramona Gonzalez – La Crosse Co.

Judge Mark Goodman – Monroe Co.

Judge Lindsey Grady – Milwaukee Co.

Judge James Gramling (Ret.) – Milwaukee Municipal Court

Judge Gregory Grau – Marathon Co.

Judge Marc Hammer – Brown Co.

Judge William Hanrahan – Dane Co.

Judge David Hansher – Milwaukee Co.

Judge Eugene Harrington -Washburn Co.

Judge Glen Hartley (Ret.) – Lincoln Co.

Judge Tim Hinkfuss – Brown Co.

Judge Scott Horne – La Crosse Co.

Judge Greg Huber – Marathon Co.

Judge Raymond Huber – Waupaca Co.

Judge Lamont Jacobson – Marathon Co.

Judge John Jude – Racine Co.

Judge Fred Kawalski (Ret.) – Langlade Co.

Judge Barbara Hart Key – Winnebago Co.

Judge Robert Kinney (Ret.) – Lincoln Co.

Judge Philip Kirk – Waupaca Co.

Judge Barbara Kluka (Ret.) – Kenosha Co.

Judge Jeff Kremers – Milwaukee Co.

Judge Moria Krueger (Ret.) – Dane Co.

Judge Nancy Krueger – Outagamie Co.

Judge Mary Kuhnmuench – Milwaukee Co.

Judge Kenneth Kutz – Burnett Co.

Judge Rhonda Lanford – Dane Co.

Judge Dan LaRoque (Ret.) – Court of Appeals

Judge Elliott Levine – La Crosse Co.

Judge Dennis Luebke (Ret.) – Outagamie Co

Judge Patrick John Madden – Iron Co.

Judge Mike Malmstadt (Ret.) – Milwaukee Co.

Judge Wayne Marik – Racine Co.

Judge John Markson – Dane Co.

Judge Robert Mawdsley (Ret.) – Waukesha Co.

Judge Tom McAdam – Milwaukee Co.

Judge Mark McGinnis – Outagamie Co.

Judge Mitchell Metropulos – Outagamie Co.

Judge Anthony Milisauskas – Kenosha Co.

Judge Dan Moeser (Ret.) – Dane Co.

Judge Michael Moran – Marathon Co.

Judge Marshall B. Murray – Milwaukee Co.

Judge Scott Needham – St. Croix Co.

Judge Diane Nicks (Ret.) – Dane Co.

Judge Neal (Chip) Nielson – Vilas Co.

Judge Richard Niess – Dane Co.

Judge Michael Nolan (Ret.) – Lincoln Co.

Judge Michael Nowakowski (Ret.) – Dane Co.

Judge Dale Pasell (Ret.) – La Crosse Co.

Judge Laura Perez – Milwaukee Co.

Judge James Peterson – Dunn Co.

Judge William Pocan – Milwaukee Co.

Judge Janet Protasiewicz – Milwaukee Co.

Judge Sarah O’Brien (Ret.) – Dane Co.

Judge Frank Remington – Dane Co.

Judge Guy Reynolds – Sauk Co.

Judge John David Rice – Monroe Co.

Judge John Roemer – Juneau Co.

Judge Mark Rohrer – Manitowoc Co.

Judge Fred Rosa – Milwaukee Co.

Judge Michael Rosborough – Vernon Co

Judge Stephanie Rothstein – Milwaukee Co.

Judge Robert Russell – Lincoln Co.

Judge Mark Sanders – Milwaukee Co.

Judge Richard Sankovitz – Milwaukee Co.

Judge Michael Schumacher – Eau Claire Co.

Judge William Andrew Sharp – Richland Co.

Judge Gary Sharpe – Fond du Lac Co.

Judge Gary Sherman – Court of Appeals

Judge John Siefert – Milwaukee Co.

Judge Karen Seifert – Winnebago Co.

Judge Rod Smeltzer – Dunn Co.

Judge Diane Sorensen (Ret.) – Dane Co.

Judge Carolina Stark – Milwaukee Co.

Judge Lisa Stark – Court of Appeals

Judge Leon Stenz – Forest/Florence Co.

Judge John Storck – Dodge Co.

Judge Maryann Sumi (Ret.) – Dane Co.

Judge Angela Sutkiewicz – Sheboygan Co.

Judge David Swanson – Milwaukee Co.

Judge Patrick Taggart – Sauk Co.

Judge Kelly Thimm – Douglas Co.

Judge Raymond Thums (Ret.) – Marathon Co.

Judge Jay Tlusty – Lincoln Co.

Judge Mary Triggiano – Milwaukee Co.

Judge Timothy Van Akkeren – Sheboygan Co

Judge Robert VanDeHey – Grant Co.

Judge Paul VanGrunsven – Milwaukee Co.

Judge Ed Vlack – St. Croix Co.

Judge Mary Wagner – Kenosha Co.

Judge Thomas Walsh – Brown Co.

Judge J. D. Watts – Milwaukee Co.

Judge James E. Welker (Ret.) – Rock Co.

Judge Jennifer Weston – Jefferson Co.

Judge Alan White – Portage Co.

Judge Maxine White – Milwaukee Co.

Judge S. Michael Wilk – Kenosha Co.

Judge Scott Woldt – Winnebago Co.

Judge Virginia Wolfe (Ret.) – Columbia Co.

Judge Gerald Wright – Sawyer Co.

Judge Glen Yamahiro – Milwaukee Co.

Judge Edward Zappen (Ret.) – Wood Co.

Judge Todd Ziegler – Monroe Co.

Judge Donald Zuidmulder – Brown Co.